Buradasınız:Anasayfa » Gündem » Minerallerin Vücuttaki İşlevleri Nelerdir?

Minerallerin Vücuttaki İşlevleri Nelerdir?

Minerallerin Vücuttaki İşlevleri Nelerdir?

Minerallerin Vücuttaki İşlevleri Nelerdir?

Beden fonksiyonlarının sürdürülebilmesi için son derece yaşamsal öneme sahip olan mineraller; kas, kemik dokusu, deri, nabız, tansiyon ve üreme gibi birçok fizyolojik durumda kullanılır.

 

Demir Eksikliği B Vitamini Alımını Olumsuz Etkiliyor

Fizyolojik sistem düzenleyiciler için yaşamsal bir bileşen olan demir, bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci arttırır. B vitamini sindirimini destekler ve ciğer, balık, yumurta, dalakta bolca bulunur.

Kemik ve diş dokusunun gelişimi ve sürdürülmesi için gerekli olan kalsiyum minerali; kalp ritminin düzenlenmesi, kan pıhtılaşması ve kas gelişiminde de rol alır. Kalsiyum; süt, peynir, balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, maden suyu ve deniz tuzunda bolca bulunur.
Buğday, yumurta sarısı ve peynirde bulunan krom; glikoz dağılımı ve insülin salınımının kontrolünde etkin rol üstlenir.

Potasyum, vücudun su dengesini sağlar. Sinir sistemini destekleyici özelliği bulunur; beyne ve kaslara oksijen iletiminde etkin rol oynar. Kuru baklagiller, süt, et ve sebzede bol miktarda potasyum bulunur.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hücre yenilenmesi ve vücudun kendini onarması ve hormonal aktiviteler için son derece önemli bir yere sahip olan çinko minerali; kuru baklagiller, maden suyu, balık ve hindi de bulunur.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön